CTV07RF-11-19SA-S15AD
Mfr.Part #
CTV07RF-11-19SA-S15AD
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Applications :
Military
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Silver
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Alignment Disc
19
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Material :
Composite
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Packaging :
Bulk
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
CTV07RF-11-19SA-S15AD Overview
It comes in Receptacle, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Panel Mount, Through Hole.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series of products.The device is equipped with 19 pins.It's best to use it when the temperature is below 175°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Alignment Disc feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-11-19SA-S15AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-11-19SA-S15AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-11-19SA-S15AD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER