CTV07RF-11-19SA-LC
Mfr.Part #
CTV07RF-11-19SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
14
In Stock :
14
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Electroless Nickel
Material :
Composite
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
23
Contact Type :
Crimp
Published :
2012
19
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
11-19
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
CTV07RF-11-19SA-LC Overview
CTV07RF-11-19SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-11-19SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-11-19SA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT