CTV07RF-11-19S-S3
Mfr.Part #
CTV07RF-11-19S-S3
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Applications :
Military
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Pins :
19
Feature :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
CTV07RF-11-19S-S3
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
CTV07RF-11-19S-S3 Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount, Through Hole for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.Devices with 19 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-11-19S-S3 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-11-19S-S3 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-11-19S-S3 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER