CTV07RF-11-19PE-P3AD
Mfr.Part #
CTV07RF-11-19PE-P3AD
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD SOLDER
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Max Operating Temperature :
175°C
Environment Resistant
Published :
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Alignment Disc
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Termination :
Solder
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTV07RF-11-19PE-P3AD Overview
CTV07RF-11-19PE-P3AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-11-19PE-P3AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-11-19PE-P3AD Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER