CTV07RF-11-19PA-P35AD
Mfr.Part #
CTV07RF-11-19PA-P35AD
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD SOLDER
Max Operating Temperature :
175°C
Feature :
Alignment Disc
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Composite
Published :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Termination :
Solder
19
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
CTV07RF-11-19PA-P35AD Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount, Through Hole indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.It is equipped with 19 pins.Use it below 175°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Alignment Disc makes it more powerful.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~175°C.
CTV07RF-11-19PA-P35AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-11-19PA-P35AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-11-19PA-P35AD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER