CTV07RF-11-19PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RF-11-19PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
19
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Material :
Composite
Feature :
Shielded
Number of Pins :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Ratings :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
11-19
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Composite
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Applications :
Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
CTV07RF-11-19PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
CTV07RF-11-19PA Overview
CTV07RF-11-19PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-11-19PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-11-19PA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER