CTV07RF-11-19P-P25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RF-11-19P-P25
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
175°C
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Feature :
Shielded
Number of Pins :
23
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
19
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Military
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Solder
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
CTV07RF-11-19P-P25 Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount, Through Hole for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.Devices with 23 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-11-19P-P25 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-11-19P-P25 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-11-19P-P25 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER