CTV06RW-25-43HE
Mfr.Part #
CTV06RW-25-43HE
Description
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
43
Mount :
Free Hanging
Bulk
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Total Number of Contacts :
43
Unknown
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Orientation :
E
Datasheets
CTV06RW-25-43HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
CTV06RW-25-43HE Overview
CTV06RW-25-43HE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-25-43HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-25-43HE Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER