CTV06RW-25-37S
Mfr.Part #
CTV06RW-25-37S
Description
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Radiation Hardening :
No
Gold
Gender :
Male
Published :
2004
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
37
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Cable, Free Hanging
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
25-37
Datasheets
CTV06RW-25-37S
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
CTV06RW-25-37S Overview
CTV06RW-25-37S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-25-37S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-25-37S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER