CTV06RW-25-37P
Mfr.Part #
CTV06RW-25-37P
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
182
In Stock :
182
Shell Size - Insert :
25-37
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
37
Published :
2006
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
E
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Free Hanging
Datasheets
CTV06RW-25-37P
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
CTV06RW-25-37PE Overview
CTV06RW-25-37PE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-25-37PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-25-37PE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER