CTV06RW-25-37HD
Mfr.Part #
CTV06RW-25-37HD
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
37
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
D
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Free Hanging
Datasheets
CTV06RW-25-37HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
CTV06RW-25-37HD Overview
CTV06RW-25-37HD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-25-37HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-25-37HD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER