CTV06RW-25-37BE
Mfr.Part #
CTV06RW-25-37BE
Description
CONN PLUG HSG FMALE 37POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
E
Type :
For Female Sockets
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
37
Housing Color :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Datasheets
CTV06RW-25-37BE
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-25-37BE Overview
CTV06RW-25-37BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-25-37BE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-25-37BE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT