CTV06RW-25-19PD
Mfr.Part #
CTV06RW-25-19PD
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
Orientation :
D
Composite
Total Number of Contacts :
19
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Coupling Nut, Self Locking
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Gender :
Male
Number of Positions :
19
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Datasheets
CTV06RW-25-19PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
CTV06RW-25-19PD Overview
CTV06RW-25-19PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-25-19PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-25-19PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER