CTV06RW-25-19PC
Mfr.Part #
CTV06RW-25-19PC
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
19
Filter Feature :
No
Published :
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Orientation :
C
MIL Conformance :
yes
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Male
Composite
Number of Pins :
12
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
19
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Datasheets
CTV06RW-25-19PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTV06RW-25-19PC Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 12 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
CTV06RW-25-19PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-25-19PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-25-19PC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER