CTV06RW-23-55SB
Mfr.Part #
CTV06RW-23-55SB
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
21
In Stock :
21
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Number of Positions :
55
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
yes
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2006
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
55
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
23-55
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CTV06RW-23-55SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
CTV06RW-23-55SB Overview
CTV06RW-23-55SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-23-55SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-23-55SB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER