CTV06RW-23-53BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV06RW-23-53BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 53POS INLINE
Stock
39
In Stock :
39
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Composite
Contact Size :
20
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
53
Published :
2012
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
23-53
Contact Type :
Crimp
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
CTV06RW-23-53BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-23-53BA Overview
CTV06RW-23-53BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-23-53BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-23-53BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT