CTV06RW-23-53AA
Mfr.Part #
CTV06RW-23-53AA
Description
CONN PLUG HSNG MALE 53POS INLINE
Stock
7
In Stock :
7
Product Category :
Circular Connector Housings
Threaded
Contact Size :
20
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
53
Shell Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
23-53
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
Gold
Orientation :
A
Housing Color :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Published :
2012
Datasheets
CTV06RW-23-53AA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-23-53AA Overview
CTV06RW-23-53AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-23-53AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-23-53AA Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT