CTV06RW-23-21JN
Mfr.Part #
CTV06RW-23-21JN
Description
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
35
In Stock :
35
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2006
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
175°C
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
21
Ratings :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Number of Pins :
21
Shell Size - Insert :
23-21
Contact Plating :
Composite
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
CTV06RW-23-21JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
CTV06RW-23-21JN Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 21 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV06RW-23-21JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-23-21JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-23-21JN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER