CTV06RW-23-21HB
Mfr.Part #
CTV06RW-23-21HB
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Max Operating Temperature :
175°C
Published :
Number of Positions :
21
Number of Pins :
21
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Threaded
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
CTV06RW-23-21HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
CTV06RW-23-21HB Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 21 pins are available on the device.When the temperature is below 175°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Coupling Nut, Self Locking feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV06RW-23-21HB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-23-21HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-23-21HB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER