CTV06RW-23-14JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV06RW-23-14JB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 14POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Composite
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
14
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Published :
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
CTV06RW-23-14JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
CTV06RW-23-14JB Overview
CTV06RW-23-14JB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-23-14JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-23-14JB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER