CTV06RW-21-41JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV06RW-21-41JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Free Hanging
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
41
Shell Size - Insert :
21-41
Gender :
Male
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Published :
2013
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
41
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
yes
Factory Lead Time :
2 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Composite
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
CTV06RW-21-41JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
CTV06RW-21-41JA Overview
CTV06RW-21-41JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-21-41JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-21-41JA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER