CTV06RW-21-41BE
Mfr.Part #
CTV06RW-21-41BE
Description
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
Stock
237
In Stock :
237
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
2013
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bulk
Gender :
Male
Shell Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Orientation :
E
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
21-41
Number of Positions :
41
Datasheets
CTV06RW-21-41BE
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-21-41BE Overview
CTV06RW-21-41BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-21-41BE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-21-41BE Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT