CTV06RW-21-39SA
Mfr.Part #
CTV06RW-21-39SA
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
88
In Stock :
88
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Number of Positions :
39
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
yes
Threaded
Mount :
Cable, Free Hanging
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
Color :
Bulk
Gender :
Male
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Composite
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
39
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
21-39
Datasheets
CTV06RW-21-39SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
CTV06RW-21-39SA Overview
CTV06RW-21-39SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-21-39SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-21-39SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER