CTV06RW-21-39PD-506
Mfr.Part #
CTV06RW-21-39PD-506
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
16
Shielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
39
Ratings :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
D
Composite
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
CTV06RW-21-39PD-506 Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 16 pins on the device.If the temperature is below 175°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
CTV06RW-21-39PD-506 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-21-39PD-506 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-21-39PD-506 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER