CTV06RW-21-39HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV06RW-21-39HE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2006
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Filter Feature :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
39
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Composite
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
39
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
E
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
21-39
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
CTV06RW-21-39HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
CTV06RW-21-39HE Overview
CTV06RW-21-39HE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-21-39HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-21-39HE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER