CTV06RW-21-39HB
Mfr.Part #
CTV06RW-21-39HB
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
12
In Stock :
12
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
39
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Color :
Composite
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
2014
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
39
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
21-39
Orientation :
B
Datasheets
CTV06RW-21-39HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
CTV06RW-21-39HB Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 39 pins.Use it below 175°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Coupling Nut, Self Locking makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~175°C.
CTV06RW-21-39HB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-21-39HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-21-39HB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER