CTV06RW-21-39AE
Mfr.Part #
CTV06RW-21-39AE
Description
CONN PLUG HSNG MALE 39POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Size :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Number of Positions :
39
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
E
Published :
Datasheets
CTV06RW-21-39AE
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-21-39AE Overview
CTV06RW-21-39AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-21-39AE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-21-39AE Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT