CTV06RW-21-16SD
Mfr.Part #
CTV06RW-21-16SD
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
16
DIN Conformance :
No
Mount :
Free Hanging
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Color :
Composite
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
16
Published :
2001
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Male
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
21-16
Datasheets
CTV06RW-21-16SD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
CTV06RW-21-16SD Overview
CTV06RW-21-16SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-21-16SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-21-16SD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER