CTV06RW-21-16PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV06RW-21-16PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
16
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mixed Contacts :
No
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Composite
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
No
Published :
Orientation :
C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
2 Weeks
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
16
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CTV06RW-21-16PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTV06RW-21-16PC Overview
CTV06RW-21-16PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-21-16PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-21-16PC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER