CTV06RW-21-16PB
Mfr.Part #
CTV06RW-21-16PB
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
12
In Stock :
12
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
21-16
Gender :
Male
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Orientation :
B
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
2 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
16
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
2014
Datasheets
CTV06RW-21-16PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
CTV06RW-21-16PB Overview
CTV06RW-21-16PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-21-16PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-21-16PB Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER