CTV06RW-21-16HC
Mfr.Part #
CTV06RW-21-16HC
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Orientation :
C
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Bulk
Empty Shell :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
16
Mount :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gold
Total Number of Contacts :
16
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Gender :
Male
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Published :
Datasheets
CTV06RW-21-16HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTV06RW-21-16HC Overview
CTV06RW-21-16HC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-21-16HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-21-16HC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER