CTV06RW-21-121SD
Mfr.Part #
CTV06RW-21-121SD
Description
CONN PLUG FMALE 121P GOLD CRIMP
Applications :
Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Orientation :
D
Number of Positions :
121
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Olive Drab
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
CTV06RW-21-121SD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 121 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
CTV06RW-21-121SD Overview
CTV06RW-21-121SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV06RW-21-121SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-21-121SD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER