CTV06RW-21-11S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV06RW-21-11S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
54
In Stock :
54
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Published :
2004
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
21-11
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
11
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Gender :
Male
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Composite
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Cable, Free Hanging
Radiation Hardening :
No
Shielding :
Shielded
Datasheets
CTV06RW-21-11S
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
CTV06RW-21-11S Overview
CTV06RW-21-11S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-21-11S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-21-11S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER