CTV06RW-21-11BA
Mfr.Part #
CTV06RW-21-11BA
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Stock
24
In Stock :
24
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
12
Number of Positions :
11
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Composite
Housing Color :
Olive Drab
Material :
Connector Type :
Plug Housing
Number of Pins :
11
Shell Size - Insert :
21-11
Orientation :
A
Shell Finish :
Cadmium
Contact Plating :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Published :
2012
Datasheets
CTV06RW-21-11BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-21-11BA Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.The device is equipped with 11 pins.
CTV06RW-21-11BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-21-11BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-21-11BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT