CTV06RW-21-11AC
Mfr.Part #
CTV06RW-21-11AC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Published :
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
Contact Size :
12
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Factory Lead Time :
2 Weeks
Housing Color :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
CTV06RW-21-11AC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-21-11AC Overview
CTV06RW-21-11AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-21-11AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-21-11AC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT