CTV06RW-19-32PE
Mfr.Part #
CTV06RW-19-32PE
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
HTS Code :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
32
Shell Material :
Composite
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Male
IEC Conformance :
Orientation :
E
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
32
Datasheets
CTV06RW-19-32PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
CTV06RW-19-32PE Overview
CTV06RW-19-32PE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-19-32PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-19-32PE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER