CTV06RW-19-32PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV06RW-19-32PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Orientation :
B
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Published :
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
32
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
32
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Radiation Hardening :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Male
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
CTV06RW-19-32PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
CTV06RW-19-32PB Overview
CTV06RW-19-32PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-19-32PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-19-32PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER