CTV06RW-19-28PC
Mfr.Part #
CTV06RW-19-28PC
Description
CONN PLUG MALE 28POS GOLD CRIMP
Stock
43
In Stock :
43
Product Category :
Circular Connector Assemblies
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Gender :
Male
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
yes
Composite
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
19-28
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
2006
28
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
28
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
HTS Code :
Empty Shell :
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
C
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CTV06RW-19-28PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTV06RW-19-28PC Overview
CTV06RW-19-28PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-19-28PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-19-28PC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER