CTV06RW-19-28JB
Mfr.Part #
CTV06RW-19-28JB
Description
CONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Composite
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
yes
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
B
HTS Code :
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Free Hanging
Total Number of Contacts :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Mixed Contacts :
No
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Datasheets
CTV06RW-19-28JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
CTV06RW-19-28JB Overview
CTV06RW-19-28JB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-19-28JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-19-28JB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER