CTV06RW-19-28HD
Mfr.Part #
CTV06RW-19-28HD
Description
CONN PLUG MALE 28POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
28
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
IEC Conformance :
No
Termination :
Crimp
Published :
Orientation :
D
Number of Pins :
16
Gender :
Male
DIN Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Free Hanging
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Composite
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Datasheets
CTV06RW-19-28HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
CTV06RW-19-28HD Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 16 pins.With its Coupling Nut, Self Locking feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV06RW-19-28HD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-19-28HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-19-28HD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER