CTV06RW-19-28BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV06RW-19-28BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 28POS INLINE
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
28
Gender :
Male
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
19-28
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Composite
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Published :
2012
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Datasheets
CTV06RW-19-28BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-19-28BA Overview
CTV06RW-19-28BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-19-28BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-19-28BA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT