CTV06RW-19-28AD
Mfr.Part #
CTV06RW-19-28AD
Description
CONN PLUG HSNG MALE 28POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
For Male Pins
Number of Pins :
16
Contact Size :
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
D
Number of Positions :
28
Factory Lead Time :
12 Weeks
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
CTV06RW-19-28AD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-19-28AD Overview
This product is packaged in a Plug Housing box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking remains constant during operation.It is equipped with 16 pins.
CTV06RW-19-28AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-19-28AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-19-28AD Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT