CTV06RW-19-28AB
Mfr.Part #
CTV06RW-19-28AB
Description
CONN PLUG HSNG MALE 28POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
B
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
28
Contact Type :
Crimp
Datasheets
CTV06RW-19-28AB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-19-28AB Overview
CTV06RW-19-28AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-19-28AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-19-28AB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT