CTV06RW-19-11PE-LC
Mfr.Part #
CTV06RW-19-11PE-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
16
Gold
IEC Conformance :
No
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
HTS Code :
Total Number of Contacts :
11
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
11
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Male
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-19-11PE-LC Overview
CTV06RW-19-11PE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-19-11PE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-19-11PE-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT