CTV06RW-19-11PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV06RW-19-11PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Type :
For Male Pins
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Number of Positions :
11
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Gender :
Male
Shell Material :
Composite
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
11
Shell Size - Insert :
19-11
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Published :
2013
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
16
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
CTV06RW-19-11PA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-19-11PA-LC Overview
CTV06RW-19-11PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-19-11PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-19-11PA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER