CTV06RW-19-11JA
Mfr.Part #
CTV06RW-19-11JA
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
37
In Stock :
37
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
19-11
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
yes
Mixed Contacts :
Published :
2006
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Gender :
Male
Orientation :
A
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
11
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
11
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
CTV06RW-19-11JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
CTV06RW-19-11JA Overview
CTV06RW-19-11JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-19-11JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-19-11JA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER