CTV06RW-17-73SD-LC
Mfr.Part #
CTV06RW-17-73SD-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 73POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Orientation :
D
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
23
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Coupling Nut
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Number of Positions :
73
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 73 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
CTV06RW-17-73SD-LC Overview
CTV06RW-17-73SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV06RW-17-73SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-17-73SD-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT