CTV06RW-17-73PD
Mfr.Part #
CTV06RW-17-73PD
Description
CONN PLUG MALE 73POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
73
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Military
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Free Hanging
HTS Code :
Number of Pins :
23
Orientation :
D
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Olive Drab
Datasheets
CTV06RW-17-73PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 73 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
CTV06RW-17-73PD Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series, it can be found in this category.It has 23 pins.With its Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV06RW-17-73PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV06RW-17-73PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-17-73PD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER