CTV06RW-17-26A
Mfr.Part #
CTV06RW-17-26A
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Stock
119
In Stock :
119
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
17-26
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
26
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Orientation :
B
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Housing Color :
Olive Drab
ECCN Code :
EAR99
Threaded
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Published :
2012
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Male Pins
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Datasheets
CTV06RW-17-26A
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-17-26AB Overview
CTV06RW-17-26AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-17-26AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-17-26AB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT