CTV06RW-15-19SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV06RW-15-19SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
82
In Stock :
82
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
15-19
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
19
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Composite
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
19
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Cable, Free Hanging
Option :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Published :
2006
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
CTV06RW-15-19SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
CTV06RW-15-19SB Overview
CTV06RW-15-19SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-15-19SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-15-19SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER